Teknologji

  Kina aplikon sistem të avancuar për të gjobitur këmbësorët që shkelin rregullat e trafikut

  Kalimi i parregullt i rrugës nga këmbësorët është një problem i madh në këtë shtet, andaj duket se ky sistem i ri do të...

  Testohet parashuta që do të ulet në Mars

  Agjencitë hapësinore evropiane dhe ruse kanë testuar një parashutë që do të përdoret në uljet e Marsit. Ekspertët nga Rusia dhe Evropa kanë testuar një...

  Prezantohet telefoni me kamerën më të mirë në treg

  Është prezantuar telefoni i kompanisë kineze Huawei P20 Pro Sipas ekspertëve të tekonologjisë, ky smratphone ka kamerën më të mirë deri më tash në treg...

  Zuckerberg refuzon të dëshmojë para deputetëve amerikanë

  Bosi i Facebook Mark Zuckerberg nuk do të paraqitet për të dëshmuar pranë komitetit parlamentar në SHBA, në lidhje me dyshimin për përdorimin e...

  Si ndikojnë rrjetet sociale në atë që mendojmë?

  "Ne i gjejmë votuesit tuaj dhe i nxisim ata të veprojnë”. Me këtë mburrej “Cambridge Analytica”, përpara se të shpërthente skandali që tregoi se,...

  Telefoni i parë i disponueshëm me Android Go për 80 dollarë

  Sistemi operativ Android Go është projektuar posaçërisht për smartphone të lirë me fuqi të ulët. Në SHBA , ZTE Tempo Go tani mund të blihet...

  Google shfuqizon shkurtuesin URL goo.gl

  Kompania e internetit ka njoftuar se shërbimi i saj për shkurtimin e URL-ve që nga 13 prilli 2018 nuk është më në dispozicion. Google e...

  Zbulim shokues në blockchain, përdorimi dhe posedimi i Bitcoin mund të ndalohet me ligj

  Hulumtuesit thonë se nisur nga kjo, të paktën në 112 vende të botës posedimi dhe përdorimi i bitcoin është automatikisht i jashtëligjshëm. Bota e bitcoin...

  Instagram riaktivizon opsionin GIF

  Fillimisht u njoftua se Instagram po ndërtonte një integrim GIPHY në Janar. Një GIF racist u shfaq në bibliotekën e GIPHY në fillim të këtij...