Ballina Teknologji

Teknologji

  Optimizmi për automobilat autonomë afër bërjes realitet

  Jo shumë kohë më parë, optimistët kishin parashikuar që automobilat krejtësisht vetëngasës veç do të bridhnin nëpër rrugë kah viti 2020. Sot, zyrtarët më të...

  Droni më i madh autonom në botë, i pari që mund të dërgojë satelitë...

  Droni i parë që mund të dërgojë satelitë në orbitë, i krijuar dhe ndërtuar nga një kompani startup amerikane, do të jetë në gjendje...

  Audi e re elektrike provoi të jetë më e shpejtë se Formula 1

  Audi ka vendosur të tregojë se sa e shpejtë është risia e saj elektrike e sapo zbuluar. Gara e shpejtësisë midis Audi dhe Formula 1...

  “Benzinë zjarrit”, Facebook: Rritje me çdo kosto!

  Pasojat negative të Facebook, edhe të vdekurit dhe terrorizmi, nuk janë arsye për të braktisur “misionin” e rrjetit social që është ajo e lidhjes...

  ViewSonic sjell serinë e shpërblyer të monitorëve VX85

  ViewSonic ka prezantuar linjën më të re të monitorëve, nga seria e kompanisë VX85, e cila e ka fituar çmimin iF Design Award, ndërsa...

  Padi kundër Samsung – xhami mbrojtës thyhet vetvetiu

  Përdoruesit e telefonit Samsung paditën kompaninë e Koresë së Jugut. Klientët po padisin Samsung për një defekt në modelin e telefonit celular S20, raporton meilleurmobile. Samsung...

  A është e dëmshme ta mbushim telefonin gjatë tërë ditës?

  Nëse jeni të pasigurt nëse ka mënyrë “të duhur” për ta mbushur telefonin – apo nëse kur e mbushni për kohë të gjatë, apo...

  BMW X6 vjen me materialin më të zi në planet

  “Vantablack” është një material i prodhuar nga një kompani në Britani, dhe njihet si lënda më e zezë në planet, që thith rreth 99.6%...

  Si u bënë videolojërat formë e meditimit?

  Jashtë dritares sime rrugët duken të qeta, bota e çuditshme, e ardhmja e pasigurt. Adhuruesit e teorive të konspiracionit po e bombardojnë hapësirën time të...

  TikToku “mbijeton” në SHBA

  Departamenti i Tregtisë në Shtetet e Bashkuara ka pezulluar vendimin që parashihte të ndalonte funksionimin e rrjetit social TikTok në SHBA nga mbrëmja e...