Ballina Receta e ditës

Receta e ditës

  Tavë me mish qengji dhe spinaq – receta me shije të përkryer

  Kjo është një recetë me shije të mrekulleshme e cila padyshim do të shndërrohet në ndër më të preferuar në familjen tuaj. Përgatitet thjeshtë...

  Speca të mbushur me fasule

  Specat e mbushur janë ëndrra e çdokujt. Mund të mbushen me llojshmëri kombinimesh, madje edhe me fasule. Nevojiten: – 250 g fasule, – një qepë, – një thelb...

  Pite turke: Gatuhet lehtë dhe shpejt

  Është një gatesë shumë e shijshme! Përbërësit: – kore për pite. Për lyerje: – gjysmë filxhani ujë; – gjysmë filxhani qumësht; – 2 vezë; – gjysmë filxhani vaj. Për shtesë: – djathë feta; –...

  Pulë e shijshme me limon dhe gjalpë të aromatizuar

  Rrathët e limonit do të zbusin pulën, ndërsa gjalpi me trumzë do të kompletojnë shijen… Përbërësit: ▪ 4 fileto pule▪ 100 g gjalpë▪ 3 thelpinj hudhër▪...

  Rizoto me mish pule dhe spinaq

  Rizoto me mish dhe perime, e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme Përbërësit: – 500 g mish pule;– 1 qepë të kuqe;– 3 thelpinj...

  Lazanjë pule me këpurdha

  Mund ta përgatitni si një drekë tipike, që po ashtu mund të jetë starter në forma të ndryshme. Me mish pule të freskët nga...

  Kungulleshat e mbushura me mish pule: Racion i shëndetshëm, i lehtë dhe me kalori...

  Kungulleshat janë sinonim i vërtetë për ushqim të lehtë dhe të shijshëm për ditët e ngrohta! Mund t’i gatuani në mënyra më të ndryshme dhe...

  Shpageta me salcën më të thjeshtë dhe të shijshme pa vezë dhe mish

  Kjo është një “drekë e shpejtë” që do të funksionojë për të gjithë Përbërësit: – 1 kub gjalpë;– 500 ml salcë ajkë neutrale;– 1 thelb hudhre...

  Ramstek me gjalpë të aromatizuar

  Copën e mrekullueshme të mishit të viçit marinoni në mënyrën më të mirë! Përbërësit: ▪ 2 bërxolla mish viçi,▪ vaj ulliri,▪ kripë, piper,▪ 120 g gjalpë,▪...

  Patate në mënyrën portugeze

  Garniturë perfekte për çdo mish Përbërësit: – 4 patate të madhësisë mesatare;– gjalpë,– kripë;– rozmarinë;– speci i tharë, sipas dëshirës;– piper sipas dëshirës. Përgatitja: Lani lëvoren e patateve...