Garniturë perfekte për çdo mish

Përbërësit:

– 4 patate të madhësisë mesatare;
– gjalpë,
– kripë;
– rozmarinë;
– speci i tharë, sipas dëshirës;
– piper sipas dëshirës.

Përgatitja:

Lani lëvoren e patateve dhe hidhni në një tenxhere me ujë dhe zieni në avull, derisa të bëhen të buta.

Nxirrni dhe vendosni në një enë për pjekje. Rrafshoni me një gotë.

Mbi çdo copë vendosni gjalpë. Qitni kripë, piper dhe rozmarinë dhe spec të kuq.

Piqni patatet në furrë të nxehur në 200 gradë Celsius derisa të skuqen.