Ballina Receta e ditës

Receta e ditës

  Mish me patate, mënyra më e mirë dhe më e shijshme e përgatitjes

  Receta e gjellës së patateve me mish është ndoshta më popullorja mes amvisave shqiptare. Veçanërisht tani në dimër kur organizmi kërkon ushqime të ngrohta...

  Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

  Provoni patatet dhe kungulleshat të pjekura në furrë në mënyrë paksa më ndryshe Do ta ndieni fantazinë e shijes dhe do të kënaqeni me kungullesha...

  Speca të pjekur e të mbushur: Drekë e shkëlqyeshme nga furra!

  Këtë ushqim mund ta shërbeni madje edhe në rastet solemne Përbërësit: – 4 speca të kuq;– 200 g djathë;– 200 g kaçkavall të grirë në rende;–...

  Mish gjeldeti me perime: Mish pikant shpezësh me kërpudha

  Mishi i gjelit të detit kurrë nuk do të jetë i thatë nëse e gatuani me mjaft perime dhe i hidhni mjaft erëza! Përbërësit: – 300...

  Drekë nga furra: Për makarona të shkëlqyeshëm ju nevojiten spinaq, proshutë dhe ajkë

  Pjata më e mirë që mund të bëni nuk kërkon orë përgatitjeje ose një listë pa fund përbërësish Përbërësit: – ½ presh i vogël; – 100 g...

  Lakror misri me hithra

  Një recetë e vjetër e shëndetshme që do ta pëlqejnë të gjithë Nevojiten: – 3 vezë, – 100 g ajkë, – 1 lugë kajmak, – 1 lugë yndyrë apo...

  Kungulleshat e mbushura me mish pule: Racion i shëndetshëm, i lehtë dhe me kalori...

  Kungulleshat janë sinonim i vërtetë për ushqim të lehtë dhe të shijshëm për ditët e ngrohta! Mund t’i gatuani në mënyra më të ndryshme dhe...

  Pica të vogla, të gatshme në çast

  Picat e vogla, alternativa më e mirë dhe më e lehtë. Përbërësit: ½ filxhan salcë domatesh; – parmezan të grirë në rende; – pak piper; – pak kripë; – 1...

  Pogaçe e shijshme me shumë perime

  Është e shkëlqyeshme edhe për vegjetarianët Pogaçja është e lehtë për t’u gatuar, por edhe e pasur me perime dhe është shumë e shijshme, transmeton...

  Rizoto e mrekullueshme me kërpudha është ushqim ideal për vapën verore

  Verës gjithsesi pëlqehet ushqimi i lehtë, ndërsa ky është pikërisht një ndër ushqimet e tilla Përbërësit: – 200 gramë kërpudha – 100 gramë oriz; – 1 karotë e...