Rrathët e limonit do të zbusin pulën, ndërsa gjalpi me trumzë do të kompletojnë shijen…

Përbërësit:

▪ 4 fileto pule
▪ 100 g gjalpë
▪ 3 thelpinj hudhër
▪ 1 lugë çaji majdanoz
▪ 1/2 lugë çaji trumzë
▪ 2 limonë
▪ 2 lugë vaj ulliri
▪ piper
▪ kripë

Përgatitja:

  1. Së pari përgatitni gjalpë aromatik me barishte erëzash. Lëreni gjalpin në temperaturën e dhomës derisa të zbutet dhe më pas përzieni me lëvoren e një limoni, lëngun e gjysmë limoni, majdanozin dhe trumzën. Vendoseni gjalpin aromatik në frigorifer për ta dendësuar.
  2. Priteni pulën në fileta dhe më pas hidhni kripë dhe piper dhe hidhni sipër vaj ulliri. Fërkojini erëzat mirë në mish dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta.
  3. Vendosni copat e pulës në një enë pjekje dhe mbulojini me një limon të prerë në feta. Piqeni në furrë në 200 gradë Celsius rreth 20 minuta.
  4. Kur të jetë gatuar, shërbejeni mishin në një pjatë me shtesën e dëshiruar dhe mbi të vendosni një lugë gjelle gjalpë aromatik, një fetë limoni.