Rizoto me mish pule dhe spinaq

Rizoto me mish dhe perime, e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme

Përbërësit:

– 500 g mish pule;
– 1 qepë të kuqe;
– 3 thelpinj hudhre;
– 3 lugë të vogla vaj ulliri;
– një filxhan me 2.5 dl oriz;
– 400 g spinaq;
– supë me perime;
– djathë parmezan;
– 1 lugë gjalpë;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Skuqni qepën në disa lugë vaj ulliri, shtoni mish pule të prerë, hudhër të grirë dhe shtoni pak kripë.

Zieni mishin për rreth dhjetë minuta, gjatë së cilës kohë e lani spinaqin dhe i ndani gjethet nga kërcelli.

Pritini spinaqin dhe e zhytni për pak kohë në ujë të vluar dhe menjëherë kullojeni dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Shtoni oriz në pulën e zierë dhe vazhdimisht derdhni ngadalë sipër supën duke e përzier.

Pak para përfundimit të përgatitjes, shtoni copëzat e spinaqit, përzieni, pastaj shtoni gjalpin. Shtoni kripë dhe piper, nëse është e nevojshme.

Mbi rizoton e përfunduar mund hidhni djathë të grirë parmezan.


Posted

in

by

Tags: