Category: Teknologji

 • Dy gjëra që duhet t’i zhdukni menjëherë nga profili juaj në “Facebook”

  Dy gjëra që duhet t’i zhdukni menjëherë nga profili juaj në “Facebook”

  Në ditët e sotme jeta e njeriut është shumë e vakët pa rrjetet sociale pasi ata na njohin me botën, miqtë e të afërmit. Por publikimi i disa informatave që në pamje të parë duken të padëmshme, mund të ju shkaktojë dëme. Datën e plotë të lindjes: Shumë njerëz e kanë shprehi që numrat e…

 • Apple sjell Iphone 14 dhe 14 Plus, ja çmimi dhe specifikat

  Apple sjell Iphone 14 dhe 14 Plus, ja çmimi dhe specifikat

  Apple ka prezantuar iPhone 14 dhe 14 Plus, duke ruajtur pjesën më të madhe të dizajnit të iPhone 13 – duke përfshirë çipin e gjeneratës së mëparshme A15 Bionic. Modelet amerikane të iPhone 14 eliminojnë gjithashtu tabakën fizike të SIM-it, duke futur të gjitha në eSIM. Modeli standard i iPhone 14 fillon nga 799 dollarë…

 • Kosova drejt rregullimit të kripto-valutave

  Kosova drejt rregullimit të kripto-valutave

  Në Kuvendin e Kosovës është mbajtur diskutim publik për krijimin e Ligjit për kriptovalutat, në mes të deputetëve nga grupi punues, përfaqësuesve nga instituticionet e tjera të përfshira dhe të tjerë nga kompanitë private. Kryesuesja e grupit punues, Kusari-Lila ka thënë se po synojnë të jenë në hap me zhvillimet aktuale duke shtuar se dixhitalizimi…

 • Brenda fabrikës gjigante të Tesla në Gjermani, aty ku prodhohen veturat e reja elektrike

  Brenda fabrikës gjigante të Tesla në Gjermani, aty ku prodhohen veturat e reja elektrike

  Fabrika për prodhimin e veturave elektrike të kompanisë amerikane Tesla ka filluar punën në Berlin, e falë pamjeve të realizuara me dron, kemi mundësinë të shohim sesi duket brenda kjo Giga-fabrikë. Bëhet fjalë për giga-fabrikën e ndërtuar në Brandenburg, ku me dron janë zbuluar realizuar pamjet që tregojnë procesin e punës, që rezulton me nxjerrjen…

 • Kujdes, një mesazh mashtrimi së bashku me një link po përhapet në Messenger

  Kujdes, një mesazh mashtrimi së bashku me një link po përhapet në Messenger

  Facebook është shtëpia e shumë mashtrimeve dhe nëse përdorni rregullisht aplikacionin e tij Messenger, atëherë është një mashtrim i ri për të cilin duhet ta dini. I njohur si mashtrim ‘phishing’, ajo vjen si mesazh ose drejtpërdrejt në profilin tuaj në Facebook ose përmes aplikacionit Messenger. Në të shkruan: “Shiko çfarë gjeta” (në gjuhën angleze)…

 • Dy filmat e ardhshëm “Mission: Impossible” shtyhen deri më 2023 dhe 2024

  Dy filmat e ardhshëm “Mission: Impossible” shtyhen deri më 2023 dhe 2024

  Pjesa e shtatë dhe e tetë e filmit “Mission: Impossible” me Tom Cruise janë shtyrë deri në vitin 2023 dhe 2024 për shkak të pandemisë COVID-19, thanë producentët Paramount Pictures dhe Skydance në një deklaratë të premten. “Mission: Impossible 7” ishte planifikuar të debutonte në kinema në shtator 2022, e ndjekur nga “Mission: Impossible 8”…

 • Lojërat që mund t’iu bëjnë milionerë – dikur luks, sot profesion

  Lojërat që mund t’iu bëjnë milionerë – dikur luks, sot profesion

  Me popullaritetin e madh që po marrin video-lojërat në Indi dhe duke përmirësuar infrastrukturën teknologjike, një brez i ri lojtarësh shpresojnë që lojërat të ndryshojnë jetën e tyre. Kur Meet Maheshkumar Brahmbhatt filloi të luante video-lojëra në moshën 15-vjeçare, shanset ishin kundër tij që të bëhej një nga lojtarët më të mirë të Indisë në…

 • Samsung po vjen me një super telefon inteligjent

  Samsung po vjen me një super telefon inteligjent

  Samsung do të mbajë ngjarjen e radhës Unpacked në muajin shkurt, gjatë së cilës kompania pritet të prezantojë një linjë të re të telefonave Galaxy S22. Gjatë njoftimit, TM Rot – President dhe CEO i Samsung Electronics theksoi se ne presim “pajisjen më të spikatur nga seria S, e krijuar ndonjëherë”. Kjo është një shenjë…

 • Google gjatë vitit të ardhshëm sjell videolojërat Android në Windows

  Google gjatë vitit të ardhshëm sjell videolojërat Android në Windows

  Kompania Google synon të ofrojë lojërat Android nëpër kompjuterë që kanë sistemin operativ Windows. Aplikacioni Google Play Games do të jetë i qasshëm për përdoruesit e Windows nga vera e vitit 2022, e do të realizohen nga Google me qëllim që të mund të shijojnë lojërat nga Google Play nëpër laptopë, tabletë dhe kompjuterët me…

 • Video-loja PUBG do të jetë falas nga janari

  Video-loja PUBG do të jetë falas nga janari

  Loja origjinale PlayerUnknown’s Battlegrounds, ose shkurt PUBG, do të jetë falas vitin e ardhshëm. Zhvilluesi Krafton konfirmoi zyrtarisht në The Game Awards të enjten se PUBG do të jetë falas nga 12 janari 2022. PUBG është bërë një hit i madh që kur u shfaq në Steam në vitin 2017, një ndjesi e tillë që…