Kulturë

  Puna e krijuesit të “Squid Game” ishte refuzuar për 10 vjet

  “Squid Game” ka arritur popullaritet që nga publikimi në Netflix muajin e kaluar. Por regjisori dhe krijuesi Hwand Donk-hyuk, ka zbuluar se puna e tij...

  Mbyllet “Mural Fest 2021”, disa nga veprat që zbukuruan fasadat e pallateve në Tiranë

  Pas 45 ditësh punë intenstive dhe dy vjet përgatitje mbyllet me sukses “Mural Fest 2021” organizuar nga Dekor Tirana dhe kuruar nga Helidon Doni...

  Filmi i fundit i James Bond, “No Time to Die”, vlerësohet me pesë yje

  Filmi i pestë dhe i fundit i Daniel Craig për James Bond, “No Time To Die”, ka marrë vlerësime pozitive nga kritikët. Filmi u shfaq...

  Kosova lëshon targat “HISTORIKE”

  Është realizuar kërkesa e kahmotshme për lëshimin e targave historike për automjetet me vlerë muzeore në Kosovë. Tani të gjitha ato automjete mund të pajisen...

  Gjuha shqipe s’i do ndotësit e saj!

  Nga: Rrahman Hyseni Gjuha, për të qenë gjuhë e pastër amtare, i duhet norma drejtshkrimore e drejtshqiptimore. Por, para se gjithash i duhet ndërgjegjja kombëtare,...

  Artisti krijon një skulpturë ari në formë avokadoje me vlerë tre milionë dollarë

  Artisti gjerman, Tim Bengel, ka krijuar një skulpturë në formë të avokados, të bërë tërësisht prej ari. Bengel kohët e fundit ndau një video të...

  Instrumentistët e Kosovës në Vlorë, artistët nga Prishtina emocionojnë qytetin bregdetar

  Në sallën e teatrit “Petro Marko” të Vlorës, është mbajtur koncerti i Orkestrës Kamerale New Born/ Chamber Orchestra e Kosovës. Dhjetë artistë të rinjtë, solistë...

  Filmi “Pa vend” merr çmimin kryesor në Toronto dhe kualifikohet për Oscar

  Filmi i shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, ka arritur të fitoi çmimin kryesor në njërin ndër festivalet më të rëndësishëm në botë...

  Rama prezanton Teatrin e ri të Operës dhe Baletit (VIDEO)

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka prezantuar Teatrin e ri të Operas dhe Baletit. Rama ka njoftuar se inaugurimi i kësaj vepre kulturore dhe artistike...

  “Vera andrron Detin” nuk fitoi asnjë nga çmimet kryesore në Venedik, reagon producenti Shkumbin...

  Filmi “Vera andrron Detin” i Kaltrina Krasniqit nuk arriti të fitoi ndonjë çmim në Edicionin e 78-të të Festivalit të Filmit në Venedik. E pas...