Ballina Kulturë

Kulturë

  Kinematografja e fuqisë së imazheve

  Sevdije Kastrati rastësisht ishte njohur me kamerën gjatë verës së vitit 2001, kur po realizohej një video-ditar. E ulur në tokë dhe e mbështetur...

  Vdes këngëtarja Shahindere Bërlajolli-Stafaj

  Vdiq sot këngëtarja Shahindere Bërlajolli Stafai Shahindere Bërlajolli është këngëtare e njohur. Rrjedh prej një familje vendase të qytetit të Pejës, familje kjo e njohur...

  ‘’Në kërkim të Venerës’’ triumfues i dyfishtë në Festivalin e Hong Kong-ut

  Filmi i gjatë artistik ‘Në kërkim të Venerës’ me regji dhe skenar nga Norika Sefa ka fituar çmimin regjisorja më e mirë (Golden Firebird...

  Filmat kosovarë do të shfaqen në Bujanoc

  Në qytetin e Bujanocit do të mbahet java e filmit të Kosovës, e cila u organizua nga Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me...

  Pamjet mahnitëse të kësaj xhamie që nga larg ngjan me anije

  Kjo xhami e cila gjendet në Katar, nga jashtë ka pamje të një anije ajrore që sapo ka zbritur në tokë. Minaret e saj...

  “Logos-A”, të botosh libra në ‘mëhallën’ e hajdutëve dhe rrugaçëve politik!

  Aldrin Basha Thuajse tri dekada me radhë Shtëpia Botuese ‘Logos -A” është ‘ministria alternative’ e Kulturës për shqiptarët e Maqedonisë. Është ‘ministri’ sepse pa të...

  Filmat më të mirë të vitit 2020!

  Kritikët e filmit në BBC, Nicholas Barber dhe Caryn James, kanë përzgjedhur 10 filmat më të mirë, deri tash, të vitit 2020. Listën e...

  “Vera andrron Detin” nuk fitoi asnjë nga çmimet kryesore në Venedik, reagon producenti Shkumbin...

  Filmi “Vera andrron Detin” i Kaltrina Krasniqit nuk arriti të fitoi ndonjë çmim në Edicionin e 78-të të Festivalit të Filmit në Venedik. E pas...

  Kosnetti shpreson që filmbërësit kosovarë të arrijnë në Hollywood

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha në prag të ndarjes së çmimeve prestigjioze të kinematografisë, Oscars, që do të mbahet sot, se filmat...

  “Ad Astra”, aventurë epike me Brad Pittin si astronaut

  Në skenën e parë të filmit “Ad Astra”, Roy McBride (Brad Pitt), një astronaut veteran amerikan, është duke e bërë gjënë e zakonshme kur...