Ballina Kulturë

Kulturë

  300 kosovarë u dëbuan nga Gjermania gjatë vitit 2020

  300 kosovarë janë dëbuar nga Gjermania në vitin 2020. Nga 10,800 shtetas të huaj të kthyer me detyrim nga Gjermania në vitin e kaluar, 1...

  Artisti kosovar mban ekspozitë personale në Spanjë

  Artisti kosovar, Petrit Halilaj, ka paraqitur ekspozitën e tij të parë personale në Spanjë, me titull: Një korbi dhe uraganët që nga vendet e...

  Kosovarët ankohen se nuk patën hapësirë në Panairin e Tiranës (VIDEO)

  Bizneset kosovare po ankohen se nuk kanë hapësirë të mjaftueshme në Panairin Ndërkombëtar të Biznesit në Tiranë. Në të po marrin pjesë rreth 200 biznese...

  Këtu s’do jem – Poezi nga Dritëro Agolli

  Këtë të diel, shënohet Dita Botërore e Poezisë për nder të kësaj, Klan Kosova u sjell një poezi të Dritëro Agollit: Këtu s’do jem Këtu s’do jem,...

  Pamje nga marshimi nëpër Shqipëri i trupave serbe me në krye Petar Karagjorgjeviqin

  Më poshtë janë disa foto të rralla nga marshimi i Ushtrisë serbe në territorin e Shqipërisë, gjatë periudhës së Luftës së Parë Botërore. Ky...

  Nexhmije Pagarusha me statusin e qytetares me merita të veçanta

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar sot këngëtaren Nexhmije Pagarusha. Gashi ia dorëzoi sot këngëtares Nexhmije Pagarusha gjatë vizitës që i...

  BBC Travel: Prishtina, e cilësuar si një prej qyteteve më të shëmtuara në Evropë,...

  Një shkrim në BBC Travel, nga Deborah Huso, ka bërë një përmbledhje të monumenteve të Prishtinës, ka shtruar disa pyetje, e ndër to edhe...

  Vendimi gjyqësor rikthen kërkesën për xhami në Kalanë e Prizrenit

  Këshilli i Bashkësisë Islame në Prizren ka bërë të ditur se ka pranuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë - Departamenti për çështje administrative,...

  Shpëtim Selmani fiton çmimin e BE-së për Letërsi

  Autori kosovar, Shpëtim Selmani, e ka fituar çmimin e Bashkimit Evropian për letërsi. Libri i fundit i Selmanit, “Libërthi i Dashurisë” ka fituar në edicionin...

  Banksy: Njerëzit me ngjyrë po bëhen viktimë e sistemit

  Artisti anonim më i njohur në botë e ka trajtuar problemin social “Black Lives Matter” përmes një vepre arti dhe ka shkruar se “njerëzit...