Ballina Kulturë

Kulturë

  Biblioteka e qytetit të Podujevës drejt funksionalizimit

  Sot gjatë ditës, drejtoresha e Administratës, Antoneta Ejupi dhe drejtori për Kulturë, Rini dhe Sport, Pajtim Balaj, kanë inspektuar punimet të cilat janë kryer...

  Vdes kryetari i parë i pasluftës i Komunës së Podujevës, Sylejman Gashi

  Ka ndërruar jetë sot ish-kryetari i parë pas luftës i Komunës së Podujevës, Sylejman Gashi, shkruan Llapi.info. Ai ka ndërruar jetë sot në moshën 75-vjeçare. Sipas...

  Podujeva do të bëhet me galeri të artit

  Objekti e ish Restaurant “Beni Dona”, do të përshtatet dhe hapësirat e tij do të shfrytëzohen për galeri të artit, me qëllim që të...

  Podujevë: Promovohet libri i Jusuf Buxhovit – Kosova histori e shkurtër

  Sot në bibliotekën e qytetit, u promovua libri i Jusuf Buxhovit – Kosova histori e shkurtër, ku gjatë promovimit të librit ishte edhe vetë...

  Mbahet akademi përkujtimore për ikonat e Llapit, Ismet Bogujevci dhe Maliq Musa

  Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, është mbajtur Akademi Përkujtimore për dy artistët llapjanë, Ismet Bogujevci dhe Maliq Musa, njofton...

  Podujevë: Ekspozitë në Bibliotekën e Qytetit për Ditën Ndërkombëtare të Librit

  Dita Ndërkombëtare e Librit është shënuar me një ekspozitë në Bibliotekën e Qytetit, të cilën e hapi Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi,...

  Haxhiu e Nagavci ministre, ja cilat dikastere do të drejtojnë

  Javën e ardhshme pritet të votohet qeveria “Kurti II”. Kandidati për kryeministër Albin Kurti dhe kandidatja për presidente Vjosa Osmani janë në përfundim të...

  Biblioteka e Qytetit të Podujevës pajiset me 130 tituj të ri librash

  Dega e Shoqatës së Shkrimtarëve në Podujevë ka organizuar sot orë letrare në Bibliotekën e Qytetit, me ç’rast u prezantua pjesë nga krijimtaria letrare...

  Vdiq ikona e muzikës popullore Ismet Peja

  Ka vdekur ikona e muzikës popullore Ismet Peja. Lajmi për vdekjen e tij është bërë i ditur nga djali i Ismet Pejës, Visari, nëpërmjet një...

  46 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 6 në Podujevë

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha se në 24 orët e fundit ka regjistruar 46 raste të reja pozitive me koronavirus, pas...