Kulturë

  Vdes kryetari i parë i pasluftës i Komunës së Podujevës, Sylejman Gashi

  Ka ndërruar jetë sot ish-kryetari i parë pas luftës i Komunës së Podujevës, Sylejman Gashi, shkruan Llapi.info. Ai ka ndërruar jetë sot në moshën 75-vjeçare. Sipas...

  Përfundon Festivali “Hasi Jehon”

  Me ndarjen e çmimeve ka përfunduar mbrëmë nata e tretë, nata finale e edicionit të 32 të Festivalit “Hasi Jehon”. Juria e përbërë nga Sami...

  Pesë figura të rëndësishme italiane me prejardhje shqiptare

  Emigracioni i familjeve me origjinë shqiptare drejt Italisë zë fill që prej shekullit XV dhe XVI si pasojë e pushtimit të Perandorisë Osmane. Shumë prej...

  Zbulohet dhoma dy mijë vjeçare e skllevërve në Pompei

  Historianët tregojnë shumë për jetën e qytetarëve të Perandorisë Romake, por shumë pak për skllevërit e tyre fatkeq. Tani arkeologët në Pompei, Itali, kanë zbuluar...

  Vdes në moshën 70 vjeçare regjisori Vladimir Kasaj

  Regjisori Vladimir Kasaj është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare, si pasojë e një ishemie cerebrale. Kasaj është autor i shumë filmave shqiptarë si “Flaka...

  Orët më të bukura të Evropës (FOTO)

  Prapa në kohë! Të dielën herët në mëngjes, orët në Evropë u kthyen një orë pas dhe u vendosën në kohën e dimrit. Meqë...

  Meta nderon Eranda Libohovën me titullin “Mjeshtër i Madh”

  Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka vlerësuar këngëtaren e njohur shqiptare, Eranda Libohovën, me titullin “Mjeshtër i Madh”, për kontributin e saj 35-vjeçar në...

  Çka janë revolet lodër në filma dhe pse janë të rrezikshme ato?

  Policia amerikane ka thënë aktori Alec Baldwin e ka shkrpeur një revole lodër që ka vrarë kinematografen, Halyna Hutchinsm dhe e ka lënduar regjisorin...

  Kryeveprat e Pikasos kapin vlerën rreth 110 milionë dollarë në një ankand në Las...

  Njëmbëdhjetë vepra arti të Pablo Picasso-s, që janë ekspozuar në një hotel në Las Vegas për më shumë se dy dekada, janë shitur në...

  Netflix u detyrua të heqë skena nga “Squid Game” për një arsye shumë befasuese

  Netflix është detyruar të modifikojë skena nga “Squid Game” pasi tregoi aksidentalisht numrin e telefonit të një personi të vërtetë në ekran, duke çuar...