Kulturë

  Artisti krijon një skulpturë ari në formë avokadoje me vlerë tre milionë dollarë

  Artisti gjerman, Tim Bengel, ka krijuar një skulpturë në formë të avokados, të bërë tërësisht prej ari. Bengel kohët e fundit ndau një video të...

  Instrumentistët e Kosovës në Vlorë, artistët nga Prishtina emocionojnë qytetin bregdetar

  Në sallën e teatrit “Petro Marko” të Vlorës, është mbajtur koncerti i Orkestrës Kamerale New Born/ Chamber Orchestra e Kosovës. Dhjetë artistë të rinjtë, solistë...

  Filmi “Pa vend” merr çmimin kryesor në Toronto dhe kualifikohet për Oscar

  Filmi i shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, ka arritur të fitoi çmimin kryesor në njërin ndër festivalet më të rëndësishëm në botë...

  Rama prezanton Teatrin e ri të Operës dhe Baletit (VIDEO)

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka prezantuar Teatrin e ri të Operas dhe Baletit. Rama ka njoftuar se inaugurimi i kësaj vepre kulturore dhe artistike...

  “Vera andrron Detin” nuk fitoi asnjë nga çmimet kryesore në Venedik, reagon producenti Shkumbin...

  Filmi “Vera andrron Detin” i Kaltrina Krasniqit nuk arriti të fitoi ndonjë çmim në Edicionin e 78-të të Festivalit të Filmit në Venedik. E pas...

  Kosova propozon filmin ‘Zgjoi’ për Oscars 2022

  Filmi “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit është propozuar si kandidat zyrtar i Kosovës në garën e çmimeve prestigjoze për film “OSCARS 2022.” “Tregimi i...

  Njihuni me “Leonardo Da Vincin” nëntëvjeçar të Anglisë (VIDEO)

  Lucas Greenfield është një artist nëntëvjeçar nga Dorset i Anglisë. Vëmendja e artistit të ri ndaj detajeve krahasohet me një nga artistët më të mëdhenj...

  Mediumi prestigjioz “Variety” shkruan për sukseset e grave kosovare në industrinë e filmit

  Mediumi prestigjioz, Variety, i ka kushtuar një artikull industrisë së filmit të Kosovës, që sipas tyre, çdo ditë e më shumë po pasurohet nga...

  Reportazh nga Velipoja: Fusha e Madhe që zien nga konfliktet e dukshme e të...

  Nga: Ndue Dedaj Ishim këtë fundjavë në Velipojë, një ditë e një natë, për t’u parë me disa miq të ardhur për pushime nga Italia....

  Muzeu i parë nënujor pritet të hapet në Afrikë

  Muzeu i parë nënujor pritet të hapet në kontinentin afrikan, më saktësisht në brigjet e Kenisë. Kjo është raportuar nga revista e Afrikës së Jugut...