Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka prezantuar Teatrin e ri të Operas dhe Baletit.

Rama ka njoftuar se inaugurimi i kësaj vepre kulturore dhe artistike do të bëhet më 15 shtator.

Ai tha se mezi pret që kjo të ndodhë.

“MIRËMËNGJES  dhe me padurimin e ngritjes së perdes së skenës së Teatrit të Rilindur Kombëtar të Operas e Baletit, ku në mbrëmjen e 15 shtatorit do të ngjiten artistë që u rritën aty për të kapur majat e botës, por edhe artistë të huaj të atyre majave të botës, ju uroj të diel të mbarë ”.
Në inaugurim do të marrë pjesë tenori i madh Placindo Domingo dhe sopranoja Ermonela Jaho.

VIDEO:

https://fb.watch/7Zm573tsyi/