Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

  Për trup të shëndetshëm – konsumoni dardha

  Dardha është një nga frutet që lidhet ngushtë me peshën e ulët të trupit. Sipas një studimi të ri është gjetur se, personat që konsumojnë...

  Ekspozimi ndaj dritës së kaltër përshpejton plakjen duke shkatërruar qelizat e trurit

  Ekspozimi më i madh ndaj dritës së kaltër të emetuar nga telefonat dhe kompjuterët përshpejton plakjen, kanë sugjeruar studimet Një studim i Universitetit Shtetëror Oregon...

  Varësia ndaj telefonave të mençur – të rinjtë në panik kur u mohohet përdorimi

  Pothuajse një e katërta e të rinjve janë aq të lidhur me telefonat e mençur, saqë kjo po shndërrohet në varësi, sugjeron hulumtimi i...

  Përfitimet shëndetësore që marrim nga frutat e thata

  Është e vështirë të krahasosh vlerat ushqyese të frutave të thata, sikurse bajamet arrat e të tjera me radhë, por fëstëkët cilësohen si më...

  Gatesa e lashtë që mposhti murtajën

  Sipas legjendës, kur murtaja ra në qytetin Yogyakarta të ishullit indonezian Java, sulltani urdhëroi qytetarët e tij që të gatuanin “sayur lodeh” dhe të...

  Doktoreshat punojnë më shumë se doktorët ndonëse paguhen më pak, thotë studimi

  Doktoreshat paguhen më pak se sa doktorët, por një studim thotë se kjo nuk është se ato punojnë më pak. Në fakt, doktoreshat kalojnë më...

  Kura 30 ditore me ujin e qepës për shkrirjen e dhjamit dhe yndyrnave

  Kjo është një kurë e vjetër natyrale, e njohur gjerësisht për të mirat që i sjell gjithë organizmit e në veçanti shkrirjes së dhjamit...

  9 hapa për ta larguar stresin

  1. Shmangini kafeinën, alkoolin dhe nikotinën. Largojeni, ose së paku zvogëlojeni konsumimin e nikotinës, si dhe çdo pije që përmban kafeinë dhe alkool. Kafeina...

  Ushqimet që ndikojnë në plakjen e lëkurës tuaj

  Ndonjëherë gjërat që duam mund të jenë në të vërtetë të dëmshme. Dhe është vërtet e pafat situata kur pasojat nuk ju lejojnë të...

  Kirurgët në grevë, por pacientja falënderon kirurgun nga Podujeva me ekipin për operacionin

  Pacientja A.S ka falënderuar publikisht kirurgun Naser Plakolli, i cili punon në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale në QKUK. Falënderimi i kësaj pacienteje për operacionin nga...