https://www.facebook.com/Park-Plazza-102773618885350/

Ushqyerja e shëndetshme më e rëndësishme se dobësimi

Studiuesit raportojnë se një dietë e shëndetshme, e stilit mesdhetar është më e rëndësishme për shëndetin e zemrës sesa humbja e peshës. Ata thonë se...

Ekspertët: Mendimi pozitiv jua rritë jetëgjatësinë

Personat të cilët e shohin vetën si jo të shëndetshëm janë më të rrezikuar nga vdekja e parakohshme pavarësisht sa aktivë janë në të...

Lakra qetëson shiatikun

I ftohti di të nxisë dhembjen e vjetër – dhembjet e shpinës apo të shkaktojë shiatikun i cili më herët ju ka munduar. Nëse ju...

Rast i rrallë i operimit në QKUK, i shpëtohet jeta shtatzënës

Ka qenë një prej netëve të zakonshme të kujdestarisë në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK kur gjinekologët Flora Belegu dhe Memli Morina u thirrën...

Neurokirurgët e QKUK-së kryejnë tri operacione të komplikuara

Në Klinikën e Neurokirurgjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, suksesshëm, janë kryer tri operacione specifike brenda një periudhe të shkurtër kohore. Sipas programit operativ,...

Gjermanët zbulojnë substancën që vret qelizat e kancerit

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të...

Rënie drastike të lindjeve në Kosovë

Lindjet në Kosovë viteve të fundit, janë zbehur dukshëm. Sipas të dhënave në vend, në vitet e fundit ka një rënie të natalitetit të...

Shtypja e gjakut e dhimbjet e kokës zvogëlohen nëse shmangni kripën

Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, atëherë është mirë ta ndryshoni mënyrën e të ushqyerit. Hulumtuesit amerikanë kanë zbuluar se duke e zvogëluar sasinë e...

Përfitimet nga përdorimi i uthullës së mollës

Fatkeqësisht nuk është ilaçi i shumë sëmundjeve, dhe nuk bënë që të humbni peshë, ashtu siç keni menduar deri më tani. 1.Nëse e shtoni në...

Rreth 35 për qind e lindjeve në QKUK me prerje cezariane, mjekët alarmojnë për...

Nga frika e dhimbjeve gjatë lindjes, shumë gra zgjedhin që foshnjën e tyre në jetë ta sjellin përmes lindjes me prerje cezariane. E numri i...