Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

  Pagat e ulëta po e detyrojnë personelin mjekësor ta lëshojnë Kosovën

  Gjermania ka nevojë për 70 mijë infermierë dhe ky numër i madh i infermierëve mund të arrihet vetëm me ardhjen e tyre nga shtetet...

  Kosovës po i plaket stafi mjekësor

  Pensionimi i mjekëve në Kosovë, krahas dukurisë së ikjes së shtuar të mjekëve nga brezi i ri, ka bërë që të ndihet mungesa e...

  Këto pemë dhe perime konsumojini gjithmonë me lëkurë

  Shpesh herë nga meraku i baktereve, kemi tendencën që të qërojmë çdo lloj perime apo fruti sepse mund të kenë ndenjur shumë kohë jashtë...

  Temperaturat e larta – mjekët e Institutit të Shëndetit Publik rekomandojnë disa këshilla për...

  Temperaturat e larta të cilat po mbizotërojnë në vend, kanë shtyrë mjekët e Institutit Kombëtarë të Shëndetit Publik që të japin disa këshilla për...

  Luleshtrydhet parandalojnë plakjen

  Ditët e ftohta janë pothuajse në përfundim ndërsa tani dhe temperaturat fillojnë të ngriten. Por kjo kohë gjithsesi që do kujdes dhe për mënyrën...

  13 benefitet e rrushit të kuq për lëkurën, flokët dhe shëndetin

  Rrushi i kuq nuk është vetëm për të bërë verë të mirë. Ka më shumë se 200 lloje të rrushit të kuq në të...

  Peshku, ushqimet arrore dhe vaji i ullirit mbrojnë shikimin

  Dy studime australiane të botuara në revistën “Archives of Ophthalmology” tregojnë se burimet e yndyrave të pangopura dhe acideve omega-3-yndyrore, ndihmojnë në parandalimin e...

  Përfitimet shëndetësore nga lëngu i shegës

  Këtë e konfirmojnë shkencëtarët sipas të cilëve, burrat dhe gratë që pinë një gotë me lëng shege çdo ditë për 2 javë, përjetojnë një...

  Për 24 orë 36 foshnje

  Gjatë 24 orëve të fundit në Klinikën e Gjinekologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës kishte 34 lindje. Sipas të dhënave të kësaj klinike, 21...

  Ushqimet që luftojnë dhimbjet e artritit reumatik

  Simptomat e artritit reumatik përfshijnë dhimbjen, ngurtësim të muskujve, lodhje dhe humbje peshe. Por shkencëtarët kanë krijuar një listë ushqimesh që kanë efekte të mira...