Për trup të shëndetshëm – konsumoni dardha

Dardha është një nga frutet që lidhet ngushtë me peshën e ulët të trupit. Sipas një studimi të ri...

Ekspozimi ndaj dritës së kaltër përshpejton plakjen duke shkatërruar qelizat e trurit

Ekspozimi më i madh ndaj dritës së kaltër të emetuar nga telefonat dhe kompjuterët përshpejton plakjen, kanë sugjeruar studimet

Varësia ndaj telefonave të mençur – të rinjtë në panik kur u mohohet përdorimi

Pothuajse një e katërta e të rinjve janë aq të lidhur me telefonat e mençur, saqë kjo po shndërrohet në varësi, sugjeron...

Përfitimet shëndetësore që marrim nga frutat e thata

Është e vështirë të krahasosh vlerat ushqyese të frutave të thata, sikurse bajamet arrat e të tjera me radhë, por fëstëkët cilësohen...

9 hapa për ta larguar stresin

1. Shmangini kafeinën, alkoolin dhe nikotinën. Largojeni, ose së paku zvogëlojeni konsumimin e nikotinës, si dhe çdo pije që përmban kafeinë dhe alkool. Kafeina...

Ushqimet që ndikojnë në plakjen e lëkurës tuaj

Ndonjëherë gjërat që duam mund të jenë në të vërtetë të dëmshme. Dhe është vërtet e pafat situata kur pasojat nuk ju lejojnë të...

Kirurgët në grevë, por pacientja falënderon kirurgun nga Podujeva me ekipin për operacionin

Pacientja A.S ka falënderuar publikisht kirurgun Naser Plakolli, i cili punon në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale në QKUK. Falënderimi i kësaj pacienteje për operacionin nga...

OBSH: Shqipëria ndër vendet problematike për përhapjen e fruthit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lëshuar një paralajmërim të fuqishëm në Evropë, pasi sipas saj, prevalenca e infeksioneve...

Rritet numri i operacioneve në Klinikën e Kirurgjisë Vaskulare në QKUK

Klinika e Kirurgjisë Vaskulare ka rritur vëllimin e  punës, që ka ndikuar edhe në shtim të numrit të...

Klinika e Syve i shpëton të pamurit foshnjës

Një ekip i mjekëve specialistë në Klinikën e Syve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ka kryer me sukses një ndërhyrje në...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news