Thaçi me dedikim të veçantë për mjeshtrin e instrumenteve autoktone muzikore

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ia ka dedikuar një shkrim mjeshtrit të instrumenteve autoktone muzikore, Shaqir Hotit. Thaçi ka...

Artisti kosovar mban ekspozitë personale në Spanjë

Artisti kosovar, Petrit Halilaj, ka paraqitur ekspozitën e tij të parë personale në Spanjë, me titull: Një korbi dhe uraganët që nga...

121 vepra të artit që janë në Hotelin Grand do të transferohen në Galerinë...

Qeveria në detyrë ka mbajtur mbledhjen e radhës të saj. Në këtë mbledhje online pas shqyrtimit është aprovuar nga...

Adrian Morina: Ende nuk kemi arritë me tejkalu nivelin e audiokasetave, Lecin dhe Cimën

Në emisionin “Dhoma e Rrëfimit”, këtë javë i ftuar ishte aktori, Adrian Morina. I njohur në rolin “Hekurani” te...

Ka ndërruar jetë ish-funksionari dhe ekonomisti i njohur nga Podujeva, Xhemshit Duriqi

Dje në moshën 80-vjeçare ka ndërruar jetë ish-funksionari dhe ekonomisti i njohur nga Podujeva, Xhemshit Duriqi, njofton Llapi.info

Vendimi gjyqësor rikthen kërkesën për xhami në Kalanë e Prizrenit

Këshilli i Bashkësisë Islame në Prizren ka bërë të ditur se ka pranuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë - Departamenti për çështje administrative,...

Podujevë: Promovohet libri i Jusuf Buxhovit – Kosova histori e shkurtër

Sot në bibliotekën e qytetit, u promovua libri i Jusuf Buxhovit – Kosova histori e shkurtër, ku gjatë promovimit të librit ishte...

Osmani: Instrumentet e muzikës tonë burimore mbetën pa mjeshtrin e madh, Shaqir Hotin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas vdekjes së instrumentistit të njohur kosovar Shaqir Hoti duke thënë se kavalli i tij...

Leximi dhe shëndeti mendor: Shkrimtarët e njohur flasin për shërimin tekstual

Në momentet më vë vështira, letërsia mund të jetë ilaçi më i mirë. Telegrafi sjell pjesë të debatit të veçantë të organizuar...

Abetarja e parë origjinale e gjuhës shqipe e Naum Veqilharxhit ekspozohet në muze

Ekspozita me 100 abetare origjinale është çelur në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Përkrah abetares së Naum VeqilHarxhit, e shtypur në Bukuresht...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news