Në Prizren sot premiera e dokumentarit për muzikën rome “Amare gila/Këngët tona”

Në DokuKino në Prizren nga ora 19:00 sot do të jepet premierë dokumentari me këngë të vjetra qytetare rome “Amare gila/Këngët tona”,...

Filarmonia e Kosovës mban koncertin tradicional të fundvitit

Filarmonia e Kosovës do të mbajë sonte koncertin tradicional, i cili do të organizohet në sallën e kuqe të Pallatit të Rinisë...

Tri figura shqiptare në jetën e princit-mbretit të Jordanisë, Abdulla I

Qysh tani filluan përgatitjet në Jordani për ta shënuar 100-vjetorin e themelimit të Principatës (11 prill 1921), e cila u shndërrua në...

Piktori i botës së dashurisë

Kur flet për lidhjen e tij me artin, i kujtohet punëtoria e gjyshit zdrukthëtar. Ndërtimi i rrotës për kerrin e kuajve e...

“The Shadow of Vesuvius” portretizon rilindësit e Romës antike

Sikur ta kisha pasur librin e Daisy Dunnit gjatë kohës kur pretendoja të merresha me artin klasik! Kishin qenë dy autorë romakë...

Vdes kantautori Irfan Blakçorri

Kantautori Irfan Blakçorri ka vdekur dje në Bruksel në Belgjikë, në moshën 62, pas një sëmundje të rëndë. Me...

“Sasha” përmbyll ciklin e filmave me Bekim Fehmiun

Filmi "Sasha" përmbyll ciklin e transmetimit të filmave të aktorit Bekim Fehmiu në Kohavision. Lufta e Dytë Botërore, gjermanët...

Vdes aktori i serialit të njohur “Friends”

Aktori amerikan, fitues i shumë çmimeve, Ron Leibman, i njohur për rolin e tij të babait të Rachel Green në serialin e...

Biblioteka Kombëtare shënon 75-vjetorin e themelimit, drejtuesit numërojnë sfidat dhe problemet

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka shënuar 75-vjetorin e themelimit. Me rastin e shënimit të kësaj dite të...

Në Ukrainë zbulohet alfabeti 400 vjeçar i Elbasanit

Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës.

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news