Shëndetësi

  Katër ushqimet më të mira që ju ngopin pa shtuar asnjë kilogramë

  Të cilësuara edhe si superushqime që ndihmojnë në forcimin e metabolizmit, parandalojnë disa sëmundje, si të zemrës, kancerit dhe infarktin. Më poshtë janë katër ushqimet...

  Cila janë simptomat e variantit të ri të COVID-19?

  Varianti i ri i koronavirusit rezulton në sëmundje të lehtë, pa sindroma të theksuara, tha Angelique Coetzee, shefja e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së...

  Çfarë i ndodh organizmit nëse hani dy kivi në ditë

  Kivi është një super frut dhe kjo i atribuohet përmbajtjes së lartë të vitaminës C, kaliumit dhe bakrit, të cilat janë të dobishme dhe...

  Jogurti si ilaç për shtypjen e lartë të gjakut

  Femrat të cilat hanë pesë ose më shumë porcione të jogurtit në javë kanë gjasa më të vogla të sëmuren nga shtypja e lartë...

  Pesë arsye për të ngrënë më shumë mandarina

  Frutat e mandarinave e kanë furnizuar botën me shijshe për mijëra vjet. Vendas në Azinë Juglindore, është shije e ëmbël agrumesh dhe lëkurë hollë,...

  Koha më e përshtatshme për të ecur kundër mbipeshës

  Numërimi i hapave që kryejmë çdo ditë është një nga trendet më popullore aktualisht. Njerëzit i numërojnë ato falë aplikacioneve të shumta me shpresën...

  Lëngu i brokolit – përfitimet direkte për shëndetin e gjithë organizmit

  Brokoli është një perime që zakonisht serviret i kaurdisur ose i zjerë. Shtrydhja e tij është një praktikë shumë pak e përdorur. Megjithatë, lëngu i brokolit...

  Dobitë nga konsumimi i dardhës

  Dardha jo vetëm që ofron shije shumë të ëmbël, por ky frut ju ndihmon të parandaloni edhe një sërë sëmundjesh. Shumë studime kanë evidentuar se...

  Lëngu i rrushit në shërimin natyral të migrenës

  Nëse vuani nga migrena dhe po kërkoni një mënyrë natyrale për të ndalur dhimbjen, atëherë lëngu i rrushit është përgjigja. Meqenëse migrena vjen kryesisht...

  Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj

  Të gjithë e dimë se konsumimi i duhanit është jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin dhe se është mjaft e vështirë të heqësh qafe këtë...