Shëndetësi

  Është koha për mandarina, sa janë të shëndetshme ato në ditët e ftohta

  Mandarinat përmbajnë vitamina A, B dhe nivele të larta të vitaminës C, e cila është e mrekullueshme për parandalimin e infeksioneve dhe ruajtjen e...

  Përfitimet shëndetësore nga lëngu i shegës

  Këtë e konfirmojnë shkencëtarët sipas të cilëve, burrat dhe gratë që pinë një gotë me lëng shege çdo ditë për 2 javë, përjetojnë një...

  Gjashtë vetitë mrekullibërëse të lakrës

  Lakra është një nga perimet e preferuara të stinës së dimrit dhe i përket llojit Brassica, që gjithashtu përfshin brokolin, lulelakrën dhe spinaqin. Lakra ka...

  Mjekët në QKUK i heqin pacientit nga trupi tumorin 3.5 kilogramësh

  Mjekët në Klinikën e Kirurgjisë Torakale të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, kanë kryer një operacion të rrallë duke i kanë hequr një pacienti...

  Këto pemë dhe perime konsumojini gjithmonë me lëkurë

  Shpesh herë nga meraku i baktereve, kemi tendencën që të qërojmë çdo lloj perime apo fruti sepse mund të kenë ndenjur shumë kohë jashtë...

  Si të ulni tensionin e lartë me lëngun e limonit

  Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin. Prandaj Neps.al ju sugjeron një kurë të thjeshtë...

  Tetë ushqimet që duhet t’i eliminojmë nga dieta

  Në vend që të torturoni veten me dieta strikte, nutricionistët modernë rekomandojnë të ngrënit ushqim të shëndetshëm dhe stërvitje fizike. Ato kanë krijuar gjithashtu...

  Brokoli, më i shëndetshmi i stinës

  Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e të pjekur...

  Koha më e përshtatshme për të ecur kundër mbipeshës

  Numërimi i hapave që kryejmë çdo ditë është një nga trendet më popullore aktualisht. Njerëzit i numërojnë ato falë aplikacioneve të shumta me shpresën...

  Pesë llojet e perimeve më të shëndetshme për njeriun

  Perimet janë një ndër ushqimet më të shëndetshme që njeriu mund të konsumojë gjatë gjithë jetës së tij. Por, si me do ushqim tjetër, edhe...