Eichhorst: Kosova duhet ta zbatojë marrëveshjen për Asociacionin

Angelina Eichhorst, drejtoreshë për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë, si dhe zëvendësdrejtore menaxhuese në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), ishte në...

Vulin falënderon Iranin që nuk e njeh Kosovën

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, u takua me homologun e tij iranian në margjinat e Konferencës së Moskës mbi sigurinë ndërkombëtare dhe përparimin...

KQZ e gatshme të organizojë zgjedhje kurdo që kërkohet

Dalja e Listës Serbe nga Qeveria për shkak të ngjarjeve të fundit në Kosovë ka bërë që Lidhja Demokratike e Kosovës të propozojë që...

Thaçi: Serbia s’ka interes për serbët e Kosovës, ajo pretendon territor

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka thënë se dialogu në Bruksel ka pasur efektet e veta ndërsa dhe ka komentuar çështjen e krijimit të...

Shkolla fillore në Bellopojë ngjason me brendësinë e një burgu (Foto)

Shkolla fillore në fshatin Bellopojë të Podujevës është në gjendje të mjerueshme. Infrastruktura e saj është tërësisht e shkatërruar. Madje, muralet e korridoret e...

Bërnabiq: Kosova mund ta pengojë përparimin e Serbisë, por jo rrugën drejt BE-së

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, ka deklaruar sot se Kosova ka mundësi potenciale që ta pengojë Serbinë në përparimin e saj, mirëpo asnjëherë ta ndalojë...

Apeli merr vendim ndaj kërkesës së Prokurorisë për paraburgim të deputetëve të VV-së

Gjykata e Apelit ka hedhur poshtë kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj katër deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Qeni i shtëpisë mbyt nënë e bir me prejardhje nga Kosova

Qeni i shtëpisë, i racës Staffordshire-Terrier me emrin “Chico”, ka jetuar tetë vite së bashku me Lezime K. (52 vjeçe) dhe të birin e...

Delawie: S’ka alternativë tjetër përveç negociatave, dialogu Kosovë – Serbi solli përfitime

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka thënë se dialogu mes Kosovës e Serbisë ka sjellë përfitime për shtetin kosovar madje...

Thaçi nuk përshëndetet me Kurtin në konferencën e ”Finales së Madhe”

Ka nisur konferenca ”Skenarët e ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ku pjesë e saj është Presidenti i vendit Hashim Thaçi si dhe...