https://www.facebook.com/Park-Plazza-102773618885350/

Serbia regjistron në UNESCO lahutën si trashëgimi të saj, reagon Shqipëria

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me gusle (lahutë). Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi...

I jepet lamtumira e fundit Rexhep Maksutajt, mbledhësit të devotshëm të folklorit

Ka vdekur në moshën 68 vjeçare, Rexhep Maksutaj, arsimtar, mbledhës i devotshëm i folklorit e i pasionuar në trashëgiminë kulturore. Ai ishte nga fshati Isniq...

Nexhmije Pagarusha me statusin e qytetares me merita të veçanta

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar sot këngëtaren Nexhmije Pagarusha. Gashi ia dorëzoi sot këngëtares Nexhmije Pagarusha gjatë vizitës që i...

Portreti i Hitlerit përballë shkatërrimit të demokracisë

Në muajt e fundit, ekstremistët e krahut të djathtë në Gjermani nuk treguan kontroll në sulmin e kujtesës kulturore të shtetit, duke mëtuar që...

Shënohet 74 –vjetori i Themelimit të Bibliotekës Kombëtare

Sot, Biblioteka Kombëtare e Kosovës e ka shënuar ditëlindjen e saj. Biblioteka ka shënuar 74 vjetorin e themelimit. Në ceremoninë festive të shënimit të...

Lufta e Madhe dhe shqiptarët në 100 fotografi

Disa fëmijë qëndrojnë ulur afër kutive të drunjta. Janë lustraxhi. Në pranverën e vitit 1916 fëmijëve të Prishtinës së asaj kohe do t’u binte...

100 personazhet më të rëndësishme të Stan Lee

Është e qartë se Stan Lee, i cili vdiq të hënën në moshën 95 vjeçare, pati një ndikim fenomenal në botën tonë. Imagjinata jonë kulturore...

Të famshmit shqiptarë më 19 nëntor mblidhen në Romë për Skënderbeun

Të famshmit shqiptarë vazhdojnë që çdo ditë të numërojnë suksese të reja në arenën ndërkombëtare. Dua Lipa, Inva Mula, Ramë Lahaj, janë vetëm disa prej...

Mjeshtri i shndërrimit të kristaleve në skulptura

Lëvizjet e gabuara të gjilpërës, qoftë nëse bëhet fjalë edhe për një milimetër, mund t’i kushtojnë me dëmtim të punimit. Për këtë duhet një...

Gashi: Rekomandimet e auditorit për gjetjet e 2017-ës në MKRS janë adresuar të gjitha

Pas raportit të publikuar të Zyrës Kombëtare të Auditimit, në të cilin ka nxjerrë gjetjet për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), ministri...