Rama uron Kadarenë, “Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe”

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore, Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes.

Zbulohen çmimet e pikturave të Ramës në Berlin, nisin nga 3500 €

Udhëtimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama në Berlin nuk kishte vetëm politikën si qëllim. Pas takimeve me kancelaren Merkel dhe anëtarëve të...

Artisti i rizbulimit të Shqipërisë me ngjyrat e kujtimeve

Jeton prej afro dy dekadash në Belgjikë, por Shqipërinë e ka të mbipranishme në opusin e vet artistik. E thënia e një...

Kultura është zemra e një shoqërie

Në Gjermani shumicën e herëve atë e prezantojnë si autore rumune, letërsia rumune e sheh si gjermane, shkruan Carmen-Francesca Banciu. Shpesh ajo përfundon midis...

Pas 34 vjetësh arti francez sërish në Kosovë

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, në kuadër të Javëve të Frankofonisë në Kosovë, u hap ekspozita Koleksioni Francez...

Katër dekada mjeshtër i televizorëve

Një mori televizorësh, asi të tipave të rinj, shihen gjithandej lokalit. Zënë vend shumë më pak sesa ata të moçmit.

Dumoshi: Violeta Rexhepagiqi ishte udhërrëfyese për artistët e rinj dhe si e tillë do...

Ministrja në detyrë e Kulturës, Vlora Dumoshi, ka ngushëlluar familjen Rexhepagiqi pas ndarjes nga jeta të kompozitores dhe këngëtares, Violeta Rexhepagiqi.

Të famshmit shqiptarë më 19 nëntor mblidhen në Romë për Skënderbeun

Të famshmit shqiptarë vazhdojnë që çdo ditë të numërojnë suksese të reja në arenën ndërkombëtare. Dua Lipa, Inva Mula, Ramë Lahaj, janë vetëm disa prej...

Pjesa shqiptare e liqenit të Ohrit nën mbrojtjen e UNESCO-s

Komiteti i Trashëgimisë Botërore në sesionin e 43-të të zhvilluar të premten në Baku të Azerbajxhanit miratoi me shumicë votash kërkesën e...

Vandalizohet sërish statuja e Zlatan Ibrahimoviqit

Statuja e yllit suedez, Zlatan Ibrahimoviq, e ngritur në qytetin e Malmos, është sulmuar dhe rrëzuar tërësisht nga persona të panjohur.

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news