Në Ukrainë zbulohet alfabeti 400 vjeçar i Elbasanit

Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës.

Shpëtim Selmani fiton çmimin e BE-së për Letërsi

Autori kosovar, Shpëtim Selmani, e ka fituar çmimin e Bashkimit Evropian për letërsi. Libri i fundit i Selmanit, “Libërthi...

Rexhep Selimi tregon talentin e tij me çifteli (Video)

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka publikuar një video ku ai ndodhet në qendër të skenës duke i rënë çiftelisë, teksa të tjerët...

Roma ua ndalon turistëve të ulen në Shkallët Spanjolle

Qyteti i Romës e ka ndaluar për turistët që të ulën na shkallët e famshme spanjolle, gjë që u cilësua si veprim...

Dy ditarë betejash prej Iraku

Ndonëse është i rrjedhshëm në narracion, intelektuali francez, Bernard-Henri Lévy, shfaqet para kamerave vetëm pak herë në “Peshmerga” dhe “The Battle of...

Ekzekutohen për herë të parë në Ballkan veprat e tre dirigjentëve të njohur

Filharmonia e Kosovës do mbajë koncertin e radhës ku do luhen veprat e Paul Creston, Arvo Part dhe...

“Joker” – vepër arti dhe refleksion mbi dhunën

Thonë se njerëzit sot shkojnë në kinema për të parë franshizat hollywoodiane multimilionë dollarësh, që të gjitha të kompjuterizuara dhe me këngë...

Dorëshkrimi i McCartney për këngën “Hey Jude” shtitet gati 100 mijë dollarë

Teksti i shkruara me dorë nga Paul McCartney për këngën e The Beatles “Hey Jude” është shitur në ankand për 910.000 dollarë.

Morgan Freeman akuzohet për ngacmim ndaj grave në vendin e punës

Aktori i famshëm në Hollywood, Morgan Freeman, tha se akuzat drejtuar tij për ncacmim ndaj grave dhe pengim në vend të punës, nuk janë...

Prizreni organizoi Panairin e Veshjeve Tradicionale

Në Prizren u hap panairi i veshjeve tradicionale. Secili komunitet paraqiti veshjet e tyre. https://youtu.be/m0FbnY9DSmw

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news