Libri “Dita 24 – Kronikë për Kosovën” i autorit Fehmi Ajvazi botohet në rumanisht

Të enjten në Bukuresht në panairin vjeshtor të Rumanisë, u bë promovimi i librit “Dita 24” të autorit Fehmi Ajvazi, publicist dhe...

Autori turk me burgim të përjetshëm drejt çmimit letrar

Gati tre vjet prej ditës kur autori turk Ahmet Altani u burgos për herë të parë në prag të grusht shtetit të...

Ndërron jetë Habib Abdullahi – ish-luftëtar i UÇK-së

Pas një sëmundje të rëndë, sot ka ndërruar jetë Habib Abdullahi i cili ka qenë ish luftëtarë i...

Lahaj – Ambasador kulturor i Kosovës

Tenori shqiptar me famë botërore, Ramë Lahaj, është pajisur me pasaportë diplomatike të Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. “Tenori...

“Logos-A”, të botosh libra në ‘mëhallën’ e hajdutëve dhe rrugaçëve politik!

Aldrin Basha Thuajse tri dekada me radhë Shtëpia Botuese ‘Logos -A” është ‘ministria alternative’ e Kulturës për shqiptarët e...

“The Shadow of Vesuvius” portretizon rilindësit e Romës antike

Sikur ta kisha pasur librin e Daisy Dunnit gjatë kohës kur pretendoja të merresha me artin klasik! Kishin qenë dy autorë romakë...

Vandalizohet sërish statuja e Zlatan Ibrahimoviqit

Statuja e yllit suedez, Zlatan Ibrahimoviq, e ngritur në qytetin e Malmos, është sulmuar dhe rrëzuar tërësisht nga persona të panjohur.

Nexhmije Pagarusha me statusin e qytetares me merita të veçanta

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar sot këngëtaren Nexhmije Pagarusha. Gashi ia dorëzoi sot këngëtares Nexhmije Pagarusha gjatë vizitës që i...

10 misteret më të mëdha historike që edhe sot mbesin enigmë (Foto)

Që kur filloi bota, ne kemi qenë të rrethuar nga mistere. Disa janë zgjidhur nga shkenca, por të tjerë mbeten të pashpjegueshëm dhe mund të...

Eksploruesi i thesareve të Shqipërisë

Lajmet e përditshmërisë nuk janë zakonisht më e mira shfaqje e Shqipërisë kur raportohet mbi përditshmërinë shpesh zhgënjyese e dekurajuese. Por fotografia...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news