7-vjecari i cili botoi një libër gjatë kohës së pandemisë

Tash e sa kohë fëmijët kanë mbajtë mësimin online për shkak të pandemisë. Përveç për të vegjëlit, kjo periudhë...

Amerikanët më shumë shkojnë në bibliotekë se në kinema dhe ngjarje sportive

Vitin e kaluar, amerikanët më shumë i kanë vizituar bibliotekat sesa që kanë shkuar në kinema, ngjarje sportive, muze, koncerte, parqe argëtimi,...

“Heavy” për seriozitetin e zhanrit muzikor

Keith Kahn-Harris Ishte një kohë kur të shkruash për “heavy metal” ishte aq e paedukatë sa reputacioni kritik i...

Imazhi ikonik i koronavirusit të ri

Sa herë e kemi parë këtë imazh? Ai shfaqet prapa spikerëve të lajmeve gjatë përditësimeve të mbrëmjes, kalon dorë më dorë në...

Misteret e Bibliotekës Françeskane në Shkodër

Biblioteka At’ Gjergj Fishta pranë Kuvendit Françeskan, ka qenë ndër më të pasurat në Shqipëri. Përgjatë periudhës së komunizmit...

Ndërroi jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj

Sot, papritmas ka ndërruar jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj. Qendresa ndërroi jetë në moshën...

Hapet ekspozita “Rrugëtimi Astral” e Hekuran Sokolit

Një djalë me këmbë në tokë në përditshmëri ka nisur një rrugëtim yjor në artin e tij. Të premten...

Abetarja e parë origjinale e gjuhës shqipe e Naum Veqilharxhit ekspozohet në muze

Ekspozita me 100 abetare origjinale është çelur në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Përkrah abetares së Naum VeqilHarxhit, e shtypur në Bukuresht...

Rihapet për vizitorë Muzeu i Artit Amerikan në Prishtinë

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë ka kënaqësinë të njoftoj publikun për rihapjen e Muzeut të Artit Amerikan në Prishtinë për...

Historia e patreguar e “4 Llullave” (Video)

Të gjitha që kanë kaluar nëpër Prishtinë kanë dëgjuar për lokacionin më të vjetër në Prishtinë, për vendin e quajtur “4 llullat”. Kjo pjesë...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news