Kur Violeta Rexhepagiqi rrëfente për jetën e saj

Ka ndërruar jetë sot, gazetarja dhe kompozitorja Violeta Rexhepagiqi. Rexhepagiqi u bë e njohur me paraqitjet e saj në...

Amerika – botë e re për shqiptarët

Si e gjithë bota mesdhetare, edhe shqiptarët iu bashkuan lumit njerëzor të emigrantëve që mësynë dy Amerikat. Me një histori që shpesh...

100 personazhet më të rëndësishme të Stan Lee

Është e qartë se Stan Lee, i cili vdiq të hënën në moshën 95 vjeçare, pati një ndikim fenomenal në botën tonë. Imagjinata jonë kulturore...

“Historia e mafies” mes kodeve, nderit dhe krimit

“Historia e mafies” është seri filmash dokumentarë që zhbirojnë kodet, veprimtaritë, gjyqet dhe aspekte të reja mbi gratë e përfshira në këto...

Dita e “Mesharit” të Buzukut

Më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar Dom Gjon Bdek Buzuku e përfundoi së shkruari ‘Mesharin’ e tij, që deri më sot...

Vlora Dumoshi kujton Bekim Fehmiun në 10 vjetorin e vdekjes

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka kujtuar sot artistin shqiptar të filmit dhe teatrit me famë botërore, Bekim Fehmiu, në 10 vjetorin e...

Reportazh nga Velipoja: Fusha e Madhe që zien nga konfliktet e dukshme e të...

Nga: Ndue Dedaj Ishim këtë fundjavë në Velipojë, një ditë e një natë, për t’u parë me disa miq...

Veteranët e luftës ngushëllojnë familjen e akademik Idriz Ajetit

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së i ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, miqve...

100 filmat më të mirë të shekullit XXI

Nga filmat me gangsterë, superheronj, nxënës, dashnorë, skllevër, luftëtarë, fshatarë, maniakë të teknologjisë, astronautë… Telegrafi përcjell listën e përgatitur nga ekspertët dhe...

Kur vargjet e “Bareshës” bëhen pikturë unike

Kënga “Baresha” e ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës, është dëgjuar, kënduar, e ripërpunuar nga shumë artist. Por piktori...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news