Ambasada amerikane: Autostrada Biennale e bëri qytetin e Prizrenit më të mrekullueshëm

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka thënë se Autostrada Biennale e ka bërë qytetin e bukur dhe të...

Tregtia shqiptaro-jugosllave e viteve tetëdhjetë dhe Kosova

Tregtia shqiptaro-jugosllave, e pazhvilluar gjatë ftohjes njëdekadëshe të raporteve midis dy shteteve, u ringjall pas përkeqësimit të raporteve të Shqipërisë me Kinën....

Mbahen homazhet për akademikun Idriz Ajeti

Homazhet para arkivolit të akademikut Idriz Ajetin janë duke u mbajtur .

Morgan Freeman akuzohet për ngacmim ndaj grave në vendin e punës

Aktori i famshëm në Hollywood, Morgan Freeman, tha se akuzat drejtuar tij për ncacmim ndaj grave dhe pengim në vend të punës, nuk janë...

Turizmi i errët dhe magjepsja morbide me vendet e vdekjes!

Turizmi i errët është përzierje e kureshtjes morbide, voajerizmit dhe pelegrinazhit. Por, a është etik? Shkrimin e gazetares Jessica Alice, të botuar...

AGK ngushëllon për vdekjen e gazetarit Nexhip Menekshe

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me dhimbje të thellë ka marrë lajmin për vdekje e gazetarit, dramaturgut dhe arsimtarit të gjuhës rome,...

Mjeshtri i shndërrimit të kristaleve në skulptura

Lëvizjet e gabuara të gjilpërës, qoftë nëse bëhet fjalë edhe për një milimetër, mund t’i kushtojnë me dëmtim të punimit. Për këtë duhet një...

Lufta e Madhe dhe shqiptarët në 100 fotografi

Disa fëmijë qëndrojnë ulur afër kutive të drunjta. Janë lustraxhi. Në pranverën e vitit 1916 fëmijëve të Prishtinës së asaj kohe do t’u binte...

Inspektorati i trashëgimisë mbron Kalanë e Vushtrrisë

Instituti për mbrojtjen e monumenteve kulturore, i ka lejuar një biznesi që të operojë brenda Kalasë së qytetit të Vushtrrisë.

Rothschild, historia e familjes që ka aq shumë para sa nuk numërohen më

Ju nuk do ta gjeni familjen Rothschild në Forbes sepse trashëgimia e saj i përket shumë trashëgimtarëve. Shuma e saktë që ata...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,500AbonentëAbonohu

Latest news