Një tërmet shumë i fortë ka goditur Perunë ditën e enjte. Forca e tërmetit ka qenë 7.2 e shkallës Rihter.

Për më tepër, sipas Igp, tronditja është ndjerë në zona të ndryshme të Perusë jugore, ku popullsia doli në rrugë nga frika e shkaktuar prej lëkundjeve të forta.

Në videon më poshtë shihet më së miri fuqia e tij. Kalimtarët e rastit dhe motoristët e humbin kontrollin e automjeteve.

Deri më tani, njofton radioja RPP në Lima, nuk raportohet për dëme materiale apo viktima nga tërmeti. Tronditjet u ndjenë edhe në Kili dhe Bolivi.

Kujtojmë që vendet e Amerikës Latine dhe shtete rreth oqeanisë goditen shpesh nga tërmete kaq të forta.