Loja origjinale PlayerUnknown’s Battlegrounds, ose shkurt PUBG, do të jetë falas vitin e ardhshëm.

Zhvilluesi Krafton konfirmoi zyrtarisht në The Game Awards të enjten se PUBG do të jetë falas nga 12 janari 2022.

PUBG është bërë një hit i madh që kur u shfaq në Steam në vitin 2017, një ndjesi e tillë që frymëzoi Epic Games të krijonte një modë falas të betejës mbretërore për lojën e saj të atëhershme të re Fortnite.

Loja Fortnite: Battle Royale është bërë gjithashtu jashtëzakonisht e popullarizuar, ndoshta për shkak të faktit se është falas.

PUBG së shpejti do të jetë falas, por do të ketë disa elementë që do të paguhen. Krafton planifikon të prezantojë një “përmirësim të llogarisë” opsionale të quajtur Battlegrounds Plus, i cili do të kushtojë 12,99 dollarë dhe do të sigurojë akses në mënyrat e renditura dhe të personalizuara të ndeshjes, artikuj të veçantë në lojë dhe të ngjashme. Ata që kanë blerë tashmë PUBG do të marrin Paketën Speciale të PUBG, e cila përfshin Battlegrounds Plus dhe artikuj shtesë në lojë.

Pavarësisht konkurrencës, PUBG mbeti mjaft e popullarizuar dhe shiti 75 milionë kopje. Versioni celular i lojës i quajtur PUBG Mobile, i cili është falas, është shkarkuar më shumë se një miliard herë. Krafton së fundmi zbuloi një lojë tjetër të quajtur PUBG: New State.