Ish-kryenegociatorja Edita Tahiri ka dhënë një koment për arritjen e marrëveshjes për targat mes Kosovës dhe Serbisë, mbrëmë në Bruksel.

Ajo ka thënë se sikur të dëgjohej Amerika, afati do të ishte për 10 muaj, por meqenëse marrëveshja nuk është bërë publike ajo thotë se “nuk dihen se çfarë kompromisë të tjera ka bërë Kurti”.

Reagimi i saj i plotë, pa ndërhyrje:

Marreveshja per targa u arrite, Kurti leshoi pe, tash nuk dihet edhe sa kohe do te qarkullojne targat ilegale ne veri te vendit, meqe nuk ka afat marreveshja. Sikur te degjoheshin amerikanet afati do te ishte 10 muaj. Prap nuk u be publike marreveshja, nuk i dijme edhe cfare kompromise tjera ka bere Kurti si ne te kaluaren. Por nje gje e dijme, Kurti as Qeveria e tij nuk guxon te beje marreveshje pa njohje reciproke me Serbine. Nese leshon pe perballe do ta gjej popullin e Kosoves, te cilin e njoh mire sepse eshte popull shembullor qe dine te mbroj interesat kombetare!