Real Madridi dhe Atletico Madridi do të luajnë mes vete në derbin e zjarrtë lokal të vlefshëm për javën e 17-të të sezonit 2021/22 në La Liga.

Los Blancos janë nikoqir të rivalëve të urryer lokal, Los Colchoneros në derbin e parë kryeqytetas të sezonit, takim i cili pritet të jetë shumë interesant.

Vendi: Santiago Bernabeu

Koha: 21:00

Lajme rreth ekipeve

Real Madrid

Reali ka të ngjarë të rikthejë Karim Benzeman për këtë takim pasi humbi ndeshjen e Ligës së Kampionëve gjatë javës, por ai ende duhet të klasifikohet si një dyshim.

Gareth Bale është rikthyer në skuadër pasi ka munguar për disa muaj për shkak të lëndimit dhe ka bërë vetëm tre paraqitje për Real Madridin gjatë gjithë sezonit.

Carlo Ancelotti ka të ngjarë të shkojë me atë që ai mendon se është formacioni i tij më i fortë. I vetmi vendim i vërtetë për t’u marrë është midis Rodrygo dhe Marco Asensio në krahun e djathtë të sulmit, dhe mund të jetë ky i fundit pas golit të tij mahnitës gjatë javës.

Atletico Madrid

Kieran Trippier mbetet jashtë fushës me një dëmtim në shpatull, ndërsa Luis Suarez pësoi një dëmtim gjatë javës dhe gjithashtu pritet të mungojë.

Matheus Cunha ka bërë përshtypje kohëve të fundit dhe pothuajse me siguri do të luajë sërish në mungesë të Suarez.

Felipe mund të rikthehet pasi humbi fitoren e Ligës së Kampionëve ndaj Portos për shkak të pezullimit, ndërsa Jose Gimenez është rikthyer nga lëndimi.

Stefan Savic vazhdon të kujdeset për një problem muskulor.

Fakte

Real Madridi ka fituar 6 ndeshjet e fundit në La Liga.

Real Madrid ka parë nën 3 gola në 5 ndeshjet e fundit kundër Atleticos në të gjitha garat.

Ka pasur mbi 3 gola të shënuar në 7 nga 8 ndeshjet e fundit të Atleticos në udhëtim në La Liga.

Real Madridi ka mbajtur portën e paprekur në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Atleticos në të gjitha garat.

Atletico ka shënuar të paktën 2 gola në 7 nga 8 ndeshjet e fundit jashtë fushe në La Liga.

Real Madridi ka shënuar të paktën 2 gola në 5 nga 6 ndeshjet e fundit në La Liga.

Real Madridi është i pamposhtur në 10 nga 11 ndeshjet e fundit kundër Atleticos në të gjitha garat.

Atletico është i pamposhtur në 9 nga 10 ndeshjet e fundit jashtë fushe në La Liga.

Analizë

Real Madrid shkon në derbi në formë drithëruese, duke kryesuar La Ligën me tetë pikë epërsi dhe pasi ka përfunduar në vendin e parë në grupin e Ligës së Kampionëve gjatë javës me një fitore 2-0 në shtëpi ndaj Interit.

Dy gola të shkëlqyer, një nga Toni Kroos dhe një tjetër nga Marco Asensio, e mbaruan punën, dhe kjo pasoi një fitore të rehatshme 2-0 ndaj Real Sociedad herën e fundit në La Liga.

Real Madridi është tani në një seri prej nëntë fitoresh në të gjitha garat dhe nëse fiton këtu, ata mund të shkojnë në kuotën e 13 pikëve më shumë se rivalët e Atletico Madrid, megjithëse Los Rojiblancos kanë një lojë më pak.

Lexo po ashtu:
Ancelotti: Shpresoj të bëj në Real Madrid atë që Simeone ka bërë te Atletico, derbin duam ta fitojmë
Ancelotti: Shpresoj të bëj në Real Madrid atë që Simeone ka bërë te Atletico, derbin duam ta fitojmë
Atletico mori një fitore të rëndësishme gjatë javës. Ata duhej të mundnin Porton në udhëtim për të kaluar grupin në Ligën e Kampionëve dhe fituan falë golave ​​të Antoine Griezmann, Angel Correa dhe Rodrigo de Paul.

Djemtë e Diego Simeones u shfaqën me të vërtetë mirë në udhëtim, edhe nëse kishin nevojë për disa pritje të mira nga Jan Oblak, dhe ishte një paraqitje e rëndësishme pas humbjes tronditëse në fundjavë në La Liga 2-1 ndaj Mallorcas.

Atletico ka fituar vetëm një nga shtatë ndeshjet e fundit në La Liga, dhe kjo nuk është forma e pretendentëve për titull. Një mbrojtje e mundshme e titullit po largohet nga djelmoshat e Simeones dhe, me siguri, tashmë mund të humbet nëse ata mposhten në Bernabeu.

Formacionet e mundshme

Real Madrid: Courtois; Carvajal, Militao, Alaba, Mendy; Kroos, Casemiro, Modric; Asensio, Benzema, Vinicius Jr;

Atletico Madrid: Oblak; Felipe, Hermoso, Kondogbia; Llorente, Lemar, Koke, De Paul, Carrasco; Cunha, Griezmann;

Parashikimi: Real Madrid 2-1 Atletico Madrid