Pas më shumë se një muaji në arrati, Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarit për përleshjen me thika, që ndodhi më 19 qershor, afër një lokali në Podujevë, ku mbeti i therur në qafë një 18-vjeçar.

Siç bëjnë të ditur burimet nga Prokuroria, i dyshuari që ra në prangat e Policisë është E.A., i cili u kap në Prishtinë gjatë ditës së djeshme. Arrestimi i tij pasoi me prangosjen edhe të të dyshuarit tjetër E.Z. Të njëjtit janë shoqëruar në stacion policor për intervistim dhe më pas me urdhër të Prokurorit të Shtetit janë ndaluar për 48 orë.

Në këtë përleshje që eskaloi pas një konflikti verbal kanë qenë të përshirë gjithsej 4 persona, në mesin e të cilëve edhe i riu që u ther me thikë.

17-vjeçari që u ther me thikë, atë natë kishte marrë ndihmë mjekësore në Emergjencën e Qendrës së Mjekësisë Familjare në Podujevë, e më pas është shoqëruar në stacion policor, ku ka dhënë deklaratë lidhur me rastin.

Burimet thonë se veprimet hetimore nga Policia dhe Prokuroria janë marrë edhe në bazë të dëshmive të siguruara, gjegjësisht pamjeve nga kamerat e sigurisë të lokalit në afërsi të të cilit ndodhi rasti.

Të dyshuarit e ndaluar do të hetohen për veprën penale “lëndim i rëndë trupor”.