Me shumë mundësi, nokauti më i mirë i vitit në MMA ka ndodhur në mbrëmjen e djeshme në promovimin e blerë së fundmi nga legjenda e UFC, Khabib Nurmagomedo.

Pasi u tërhoq nga sporti me një rekord perfekt 29-0, ish-kampioni i peshave të lehta të UFC-së është fokusuar në vendosjen e sa më shumë fushave sportive në vendlindjen e tij, Rusi.

Khabib bleu së fundmi promovimin e ‘Gorilla Fighting Championship’ për 1 milion dollarë dhe e riemërtoi atë ‘Eagle Fighting Championship’.

Ngjarja më e fundit, EFC 43, erdhi nga Moska dhe shfaqi një ngjarje kryesore e gjitha ruse, ku u ndeshen Mehdi Dakaev dhe Makkasharip Zaynukov.

Dhe ishte Dakaev ai që siguroi fitoren në mënyrë spektakolare kur bëri një përfundim të çmendur me një grusht të ‘stilit supermen’.

Pasi u lëkund egërsisht me një goditje të majtë në një kombinim të shpejtë grushtësh, ai vazhdoi të zhytej në drejtim të kundërshtarit të tij dhe e kapi atë në mjekër me një goditje shkatërruese ndërsa ai ishte në ajër.

Zaynukov u rrëzua në kanavacë dhe gjyqtari ndërhyri ashpër kur Dakaev u hodh gjithashtu në tokë dhe vazhdoi ta godiste.

Ishte përkufizimi i një nokauti me mbështjellje të theksuar dhe duket edhe më i mirë në xhirim të ngadalësuar.