Presidenti i SHBA Joe Biden po takohet me liderët e tjerë të G7për të diskutuar atë që ai e quan një “përgjigje urgjente diplomatike” ndaj sulmit të Iranit ndaj Izraelit.

Italia, presidenti aktual i G7, tha se bisedimet virtuale do të fillonin në orën 10:00 ET. Zyrtarët u panë duke mbërritur në Shtëpinë e Bardhë përpara fillimit të pritshëm të bisedimeve.

Theksi mbi diplomacinë e bën të qartë Biden po kërkon një përgjigje joushtarake ndaj sulmeve me dron dhe raketa të nisura nga Irani, duke kërkuar mënyra për të frenuar rrezikun e një lufte më të gjerë.

Biden e bëri të qartë në një bisedë telefonike me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu të shtunën vonë se Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në një operacion sulmues kundër Iranit, duke inkurajuar homologun e tij në vend që ta shohë përgjimin e suksesshëm të armëve iraniane si një fitore.