Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK), ka regjistruar sot edhe 194 raste të reja me virusin korona, pas testimit të 2.285 mostrave në laboratorët shtetërorë dhe privatë, raporton Llapi.info.

Siç ka njoftuar ky Institut, brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me COVID-19, duke çuar në total numrin e tyre në 2.148.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Drenas 1 rast (69 vjeç), Ferizaj 1 rast (74 vjeç), Leposaviq 1 rast (68 vjeç), Prishtinë 1 rast (75 vjeç), Prizren 1 rast (70 vjeç), Skenderaj 1 rast (72 vjeç), Viti 1 rast (76 vjeç), Vushtrri 1 rast (92 vjeç)”, thuhet në njoftim.

IKSHPK ka bërë të ditur edhe për 4 raste pozitive në Podujevë. Prej tyre, 3 janë në qytet dhe një në fshatin Halabak.

Kosova ka konfirmuar rastet e para pozitive më 13 mars të vitit të kaluar dhe, që atëherë, ka regjistruar gjithsej 104.390 të tilla. Prej tyre, 2.148 pacientë kanë vdekur. Aktualisht janë edhe 9.671 raste aktive me COVID-19./Llapi.info