Shalqiri është një hidratues dhe një pastrues i tërë trupit.

Shalqiri është shumë i shijshëm, ata janë të mbushur me miliona vitamina, minerale dhe fibra. Emri i tij në botën botanike është Citrullus lanatus, rritet në tokë dhe vjen nga Afrika. Gjithashtu është i rritur në Shtetet e Bashkuara, në Afrikën jugore, në Evropën jugore dhe në lindjen e largët, raporton “NaturalHomeRemedies”, transmeton lajmi.net.

Me konsumin e tyre ju mund të humbni peshë, pasi ato janë të pakët në sheqer, dhe me shumë fibra, dhe përmbajnë 90% ujë. 100 gram shalqi përmban 30 kalori, dhe sipas Departamentit të Bujqësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një gotë shalqiri përmban 45 kalori, dhe një shërbim i madh i shalqirit (i cili është 280g) përmban vetëm 84 kalori.

Gjithashtu shalqiri ka veti të fuqishme anti-inflamatore, dhe ato kanë aftësinë të ulin presionin e gjakut, të ndihmojnë me diabetin dhe të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Të jetë e mundur, substanca e kuqe e lezetshme nuk është pjesa kryesore e shëndoshë në shalqinj, pasi farat janë të konsumueshme, dhe të pasura me hekur, magnez dhe yndyrna të ngurta.

Sipas Gazetës së Shkencës së Ushqimit dhe Bujqësisë, këto farëra janë një burim i rëndësishëm i proteinave dietike.

Gjithashtu, lëkura e shalqirit përmban aminoacide që përmirësojnë shëndetin seksual të meshkujve.

Lëngu i shalqirit është një metodë e jashtëzakonshme për tu ri-hidratuar pas një stërvitje të fortë. Farat e konsumueshme të shalqirit janë një burim i mirë i fibrave, mineraleve dhe yndyrnave të pangopura.

Duke pasur një nivel të lartë pH, ky produkt organik është themelor. Analistët kanë zbuluar se shalqiri është i bollshëm në vitaminën C, vitaminën A, vitaminat B-komplekse dhe një agjent të rëndësishëm për parandalimin e kancerit të quajtur likopen.