Komuna e Deçanit e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas dyshimit për helmim të 900 qytetarët të kësaj komune.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tashmë gjendet në komunën e Deçanit ku do të takohet me me krerët dhe bartësit e institucioneve shëndetësore lokale.

Vitia është kritikuar për mosreagim në këtë rast nga ana e opozitës dhe opinionit publik.

Për vizitë në Deçan sot pritet të shkojë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, njofton Klankosova.