Shërbimet sekrete ruse shkatërruan një celulë terroriste që dyshohet se do të vepronte në dy qytete ku do të luhet Kupa e Botës 2018..

Nga pamjet që janë bërë publike, shihet se disa prej të arrestuarve ishin vetëm me të brendshme.

Tre nga të arrestuarit u kapën në qytetin e Rostov, atje ku Anglia do të luajë ndeshjen e parë kundër Tunizisë.

Dy 21-vjeçarë nga Azia Qendrore u akuzuan për përgatitje dhe pjesëmarrjen në një aktivitet të organizatës terroriste në Shën Petersburg, thanë burime nga agjensitë e zbatimit të ligjit.

Grupi akuzohet se ka pasur komunikime me një rekrutues terrorist duke përdorur aplikacionin e dërguar të Telegramit, të cilin Rusia është në proces të bllokimit.

Ata pritej të dërgoheshin për trajnime për sulme terroriste, thanë zyrtarët.

Më parë në rajonin e Rostov-on-Don, vetëm 290 kilometra nga Volgograd, ku Anglia do të luajë ndeshjen e parë kualifikuese kundër Tunizisë më 18 qershor, një qelizë e dyshuar ISIS u kap nga oficerët dhe policia e FSB-së.

‘Udhëheqësi i celularit shpërtheu një pajisje dhe vdiq, por tre të tjerë u kapën,’ tha një deklaratë e FSB.