Një makinë pa shofer, ka aksidentuar për vdekje në këmbësorë – për të shënuar rastin e parë që një makinë e teknologjisë së tilla i merr jetën dikujt.

Taksi ‘i pavarur’ Uber Thechnologies Inc, ka goditur gruan në Tempze të Ariz, e cila më pas ndërroi jetë, shkruan Wjs, përcjell Klan Kosova.

Pas këtij aksidenti me fatalitet, Uber, ka njoftuar se është duke tërhequr nga qarkullimi këto makina, nga vende si Tempe, San Francisco, Pittsburgh dhe Toronto, ku i ka lëshuar për testim.

Kjo kompani është duke hetuar rastin e viktimës së parë nga ky lloj i veturave.