Më i fortë dhe më i egër në çdo mënyrë, performanca e re Golf in R vazhdon me të njëjtin ritëm duke u paraqitur si një veturë e pa kompromis.

Kjo veturë 2.0 TSI zhvillon deri në 320 kuaj fuqi dhe 420 Nm çifte rrotulluese, i cili është shumë më i fuqishëm se paraardhësi i tij, transmeton Telegrafi.

Lajmi i mirë është se transmetimi manual do të mbetet në ofertë, dhe lajmi i keq është se do të ofrohet në Amerikë, por jo në Evropë. Pra, ne kemi vetëm një DSG me shtatë shpejtësi.

Volkswagen beson se Golf tani është dukshëm më i menaxhueshëm dhe më i shkathët. Shasia adaptive i jep shoferit mundësinë për të zgjedhur një nga gjashtë stilet e makinës të ofruara nga kabina.

Golf R është 20 mm më afër tokës dhe ka frena me disqe të përparme me diametër 358 mm dhe trashësi 33 mm.

Nëse po mendoni se sa shpejt është, këtu është përgjigjja. Ai arrin 100 km / orë në 4.7 sekonda, dhe shpejtësinë maksimale e ka 250 km / orë të kufizuar.

Çmimi në Gjermani fillon me 49,259 euro.