Numri i përditshëm i vdekjeve në Brazil nga coronavirusi i ri u rrit në një rekord prej 1,179 të martën ndërsa lideri amerikan Donald Trump tha se ai po konsideron një ndalim udhëtimi nga Brazili.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, numri më i lartë ditor para të martës ishte 881 vdekje në 12 maj.

Kështu, pandemia ka vrarë të paktën 17.971 njerëz në Brazil, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Brazili kapërceu Britaninë të hënën për t’u bërë vendi me numrin e tretë të infeksioneve të konfirmuara, pas Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Rastet e konfirmuara të Brazilit gjithashtu arritën në një rekord prej 17,408 të martën, për gjithsej 271.628 njerëz që kanë dalë pozitivë në testet për virusin.

Dhe sipas mediave të huaja, Bolsonaro, një aleat ideologjik i Trump, është kritikuar për trajtimin e tij të shpërthimit të coronavirusit, siç është kundërshtimi ndaj kufizimeve të lëvizjes që ai e sheh si shumë të dëmshme për ekonominë.

Bolsonaro tha se Ministri i Përkohshëm i Shëndetit, Eduardo Pazuello do të nxjerrë udhëzime të reja të mërkurën, duke zgjeruar përdorimin e rekomanduar të ilaçit anti-malariale për të trajtuar coronavirusin.

Ndërkohë dy mjekë kanë dhënë dorëheqjen si ministër të shëndetësisë në muajin e kaluar pasi Bolsonaro kundërshton këshillat e ekspertëve të shëndetit publik.