Ekziston vetëm një sasi e kufizuar ushqimi që mund të hani në një ditë të vetme. Për të maksimizuar sasinë e ushqyesve që merrni, duhet të menaxhoni kaloritë me mençuri.

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është thjesht të hani ushqimet që përmbajnë sasinë më të madhe dhe shumëllojshmërinë e lëndëve ushqyese.

Këtu janë 11 ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese në planet.

Salmon

Peshku yndyror si salmoni është i ngarkuar me acide yndyrore të dobishme, proteina, vitamina dhe minerale. Do ishte mirë të hani peshk yndyror çdo javë.

Kale

Kale është një nga perimet më të pasura me lëndë ushqyese që mund të hani, që përmban sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe komponimeve që luftojnë kancerin.

Alga deti

Perimet e detit janë shumë ushqyese, por rrallë konsumohen në Perëndim. Ato janë veçanërisht të larta në jod, i cili është thelbësor për funksionimin optimal të tiroides.

Hudhra

Hudhra është edhe e shijshme edhe e shëndetshme. Është shumë ushqyese dhe përbërjet bioaktive në të kanë konfirmuar vetitë e luftimit të sëmundjeve.

Butak

Butakët janë disa nga kafshët më ushqyese që gjenden në det. Ato janë shumë të larta në lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina B12 dhe zink.

Patate

Patatet përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet. Ato janë tepër ngopëse dhe mund të japin sasi të mëdha niseshteje rezistente.

Mëlçi

Mëlçia është një mish organi shumë ushqyes që përmban sasi të mëdha të vitaminave B, si dhe substanca të tjera të shëndetshme.

Sardele

Peshqit e vegjël me vaj si sardelet zakonisht hahen të tëra, duke ju dhënë organet, kockat, trurin dhe pjesë të tjera ushqyese. Ato përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet.

Boronica

Boronica është shumë ushqyese në krahasim me shumicën e frutave dhe është e mbushur me antioksidantë të fuqishëm, disa prej të cilëve mund të rrisin vlerën antioksiduese të gjakut tuaj dhe të mbrojnë trurin tuaj.

Të verdhat e vezëve

Vezët e plota janë aq ushqyese saqë nganjëherë quhen “multivitaminat e natyrës”. E verdha është aty ku gjenden pothuajse të gjitha lëndët ushqyese.

Çokollatë e zezë (kakao)

Çokollata e zezë dhe kakaoja janë shumë të larta në minerale dhe antioksidantë. Konsumimi i rregullt i tyre mund të japë përfitime të ndryshme shëndetësore./ neps