Një video e cila është bërë virale – pavarësisht se ngarja ka ndodhur para 3 viteve – shihet një zyrtar nigerian i cili është duke u ballafaquar në Dhomën e Përfaqësuesve me akuzat për keqpërdorim të fondeve publike e ku më pasë duket se i bie të fikët në momentin kur po merrej në pyetje.

Sipas africanews.com, përcjell Periskopi, Daniel Pondei, ushtrues detyre i drejtorit menaxhues të Komisionit të Zhvillimit të Deltës së Nigerit (NDDC), duket se i ra të fikët rreth një orë pasi u mor në pyetje në Dhomën e Përfaqësuesve të Përfaqësuesve. Videoja e incidentit u shpërnda nga llogaria në ish- Tëitter (tani X), Africa in Focus, dhe shumë shpejt, platforma u mbush me pretendime se zyrtari kishte ‘falsifikuar’ veprimin pas këtij rasti.

Ndiqeni videon më poshtë të rastit në fjalë: