Vlera e tyre ushqyese janë shumë të larta, ato janë “të mrekullueshme” për shëndetin e njeriut. Përfshini ato në dietën tuaj dhe përmirësoni ndjeshëm mbrojtjet natyrore të trupit tuaj.

  • Zvogëlon nivelin e kolesterolit
  • Mos degradimin e DNA
  • Antioksidues të pasur me vitamina C, E dhe A,
  • Elementë të gjurmës së mineraleve si magnezi
  • Veprim anti-inflamator
  • Efekt anti-kancerogjene
  • Ndihmon shëndetin kardiovaskular
  • Ndihmon procesin e tretjes
  • Përmban gjithashtu Vitaminat K

Sallata me lakër Brukseli

Sallatë me lakër Brukseli, karotë dhe qepë të pjekura në furrë. Një kombinim shumë i shijshëm.
Përbërësit:
-Lakër Brukseli
-6-7 karota të prera
-2-3 qepë të prera
-Vaj ulliri
-Piper dhe kripë
-Shurup shegë ose uthulla balsamike
-Kokrra shege
Pritini të gjitha perimet në kube dhe i vendosni për pjekje në furrë. Hidhni kripën, piperin,vajin dhe lërini që të piqen.
Pasi të jenë pjekur vendosni ato në një pjatë dhe shtoni shegën dhe kremin balsamik.