Një shofer shkoi në drejtim të protestuesve në një autostradë të mbyllur në Seattle herët në mëngjes, duke lënë të dy me lëndime të rënda.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një grua 24-vjeçare nga Seattle pësoi lëndime kritike dhe një grua 32-vjeçare nga Bellingham pati lëndime të rënda, tha kapiteni i Patrullës së Shtetit në Washington, Ron Mead.

Shoferi i makinës – një Jaguar – është një 27-vjeçar nga Seattle i cili nuk është në paraburgim, tha Mead, duke shtuar se gjendja e tij psikike nuk konsiderohej një faktor.

Mead tha se personi i paemëruar përballet me akuza të shumëfishta për krimin dhe dyshohet se kishte hyrë në rrugë ndërshtetërore në një rrugë të gabuar.

Rruga ishte e mbyllur për shkak të protestave.

Seattle ka qenë vendi i trazirave të zgjatura pas vrasjes policore të 25 majit të George Floyd në Minneapolis, vrasje që provokoi protesta mbarëkombëtare.