FILE- In this Jan. 9, 2018, file photo, President Donald Trump listens during a meeting with lawmakers on immigration policy in the Cabinet Room of the White House in Washington. Trump used profane language Thursday, Jan. 11, as he questioned why the U.S. should permit immigrants from certain countries, according to three people briefed on the conversation. The White House did not deny the comment. (AP Photo/Evan Vucci, File)

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka theksuar se teksa vazhdojnë proceset diplomatike duhet të vazhdojë koordinimi i përbashkët në ruajtjen e politikës së presionit maksimal mbi Korenë e Veriut.

Sipas një deklarate me shkrim nga Shtëpia e Bardhë, Trump ka kryer biseda telefonike me Moon dhe Abe.

Bëhet e ditur se në bisedën telefonike Trump-Moon është diskutuar në mënyrë të gjerë për takimi më 27 prill të Moon me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Ndërkohë theksohet se dy liderët janë dakorduar se politika e presionit maksimal të zbatuara nën udhëheqjen e SHBA-ve mbi Korenë e Veriut kanë sjellë në situatën e sotme qeverinë e Pyongyang-ut.

Ndërsa në bisedën me kryeministrin japonez Abe bëhet e ditur se Trump ka theksuar se Koreja e Veriut duhet t’i japë fund të gjitha programeve të saj bërthamore dhe të raketave balistike.